EXKURZE
vyberte si z níže vypsaných programů, které Vás určitě zaujmou


E 01 E 02 E 03 E 04 E 05 E 06 E 07 E 08 E 09 E 10 E 11 E 12 E 13 E 14 E 15

E 16 E 17 E 18 E 19

Přes Čínu, Sasko až k nám
Výroba a zpracování skla

Třpytící se ozdoby to jsou Vánoce
Bižuterie a její výroba
Čím chci být
Jak se vyrábí automobil
Vítejte u kováře a co víte o železe.
Letiště a letecká technika
Těžba černého uhlí
Hornická tradice
Život uhlíře
Vápenec v Českém krasu
Než se rozsvítí žárovka
Ekologie a spalování odpadů
Výlet do kanálu může být zajímavým zážitkem
Kap, kap…..žbluňk
Vlny nejsou jenom na vodě.
Jak se vyráběl papír
Od Andulky po žížalu hrajeme si s písmenky

 

E 20 E 21 E 22 E 23 E 24 E 25 E 26

E 27 E 28

E 29 E 30 E 31 E 32 E 33

E 34 E 35 E 36 E 37 E 38

Pohádka o létajícím koberci
Skrblíkův první desetník
Jménem zákona
Pro, proti, zdržel se hlasování
Klementinský areál
Prkna, která znamenají svět
Nejkrásnější je pohled z hřbetu koně
Bahenní sopky
Jak se sleduje počasí aneb větrná hora
Jak vzniká hračka
Cesta do pravěku
Kdo to vlastně byli ti Keltové
Po stopách Praotce Čecha
A mám to v kapse aneb hrátky s historií
Za císaře pána
Po stopách II. světové války
Po stopách II. světové války
Výprava do podzemních leteckých továren z II. světové války
Země středem vesmíru

 

 

E 01 Přes Čínu, Sasko až k nám

Na porcelánu je obdivuhodná jeho křehkost, originalita a výjimečnost. Materiál, z kterého je stvořen, je sice tak křehký, že se stalo běžným rčením „musím s tím zacházet jako s porcelánem“, ale na druhé straně tak trvanlivý, že může přetrvat věky, a přitom jeho často více než úctyhodné stáří na něm není nikterak patrné. Navštívíme porcelánku, seznámíme se s tradicí výroby u nás, se zpracováním porcelánu a jeho zdobením

E 02 Výroba a zpracování skla

Sklo vyráběli již staří Egypťané a dodnes je jedním z nejpoužívanějších a nejatraktivnějších materiálů. Je levné, protože je vyrobeno hlavně z písku. Je vodovzdorné, snadno se čistí, nekoroduje vlivem chemikálií, je průhledné a velmi tvrdé ale křehké. Uvidíme foukače při jejich práci. V muzeu se seznámíte s historii našeho sklářství (Nový Bor)

E 03 Třpytící se ozdoby to jsou Vánoce

Musíme ozdobit stromeček, který neodmysli-telně k těmto svátkům patří. Pojďte se podívat jak vznikají skleněné kouličky, špičky a jiné ozdoby. Uvidíte celou výrobu od foukání, stříbření, barvení až po distribuci vánočních ozdob. V podnikové prodejně si potom na svůj stromeček koupíte tu nejkrásnější ozdobu.

E 04 Bižuterie a její výroba ,

je dalším tradičním oborem. Je známá v mnoha zemích Evropy i ve světě. V Jablonci n. N. byla vybudována první sklářská huť již v 16. století a postupně se vytvářely i brusírny skla. Nahlédneme do tajů výroby a seznámíme se s vývojem šperku a bižuterie v této oblasti.

E 05 Čím chci být

Nemůžete se rozhodnout? Podívejte se s námi do firmy, která splňuje všechny podmínky moderní strojírenské továrny. Vyrábějí se zde speciální brusky řízené počítačem, které dále odebírají např. firmy automobilového průmyslu. Jejich přesnost musí být na 0,001 mm. Exkurze je vhodná i pro studenty středních škol s technickým zaměřením.

E 06 Jak se vyrábí automobil

Určeno pro děti starší 10 let. Dostanete se do moderního závodu na výrobu našich automobilů a po prohlídce výrobních prostor se podíváte na expozici vyráběných vozů od vzniku automobilky. Pořádáme i exkurze do nově vybudované továrny, kterou projedete vláčkem. (Mladá Boleslav)

E 07 Vítejte u kováře a co víte o železe.

Podíváme do funkčního Hamru, kde se původně zkujňovalo vysokopecní surové železo. Dnes nám ukáží drobnou výrobu ručně kovaných motyček, sekerek aj. Chcete se vyučit kovářem v rychlokurzu? I to je při této exkurzi možné. Zajímavá je i historie železářské výroby v této oblasti Čech (Rokycansko)

E 08 Letiště a letecká technika

Asi nejúspěšnější exkurze pro všechny věkové kategorie. Koho by nelákala moderní letadla a vše co s nimi souvisí. Prohlídka zákulisí největšího letiště u nás, které odbaví denně několik tisíc cestujících a následně prohlídka unikátní sbírky historických letounů. Nutné objednávat s větším předstihem (Praha)

E 09 Těžba černého uhlí

Na Kladně patří k nedávné historii. Vznikl zde unikátní skanzen dolu Mayrau, kde získáme informace o hornické technice, geologii , paleontologii a historii. Je zde dodržena koncepce modelu posledního pracovního dne, kdy budete mít pocit, že procházíte dolem, který před půl hodinou opustila směna
E 10 Hornická tradice

Již první zmínku o těžbě stříbra v oblasti Příbrami nalezneme v Háj-kově kronice. Koncem 19. století zdejší šachty patřily k nejhlubším na světě. Po 2. světové válce se zde těžila také uranová ruda. Opravdovým zážitkem bude jízda důlním vláčkem. Pro další zájemce je zde hodnotná sbírka s mineralogicko - geologickými vzorky (Příbram)

E 11 Život uhlíře

Seznámení s historií a současností výroby dřevěného uhlí, naučná stezka, ukázky typů milířů, nářadí, pomůcek a vybavení k práci a životu uhlíře. Nahlédnutí do ostatních řemesel s lesem a uhlím spojených.Ukázky současné technologie výroby

E 12 Vápenec v Českém krasu

Seznámíme se s historií těžby a dopravy vápence, s tech-nologickými zařízeními, sbírkou vztahující se k těžbě jak lomové, tak důlní. Uvidíme zrekonstruované vozíky tažené dieselovou lokomotivou a to vše v krásné oblasti Českého krasu. Můžeme kombinovat s návštěvou jeskyní.

E 13 Než se rozsvítí žárovka

Prohlídka vodní elektrárny s odborným pracovníkem, který vás seznámí s historií výstavby elektráren a vysvětlí princip výroby elektřiny. Poutavý dvacetiminutový film spolu s exkurzí završí dojem z návštěvy. (Štěchovice)Exkurze je možné zajistit např. i do Temelína nebo dle dohody

E 14 Ekologie a spalování odpadů

Emise ze spalování a zpracovávání odpadů jsou stále předmětem bouřlivých diskuzí odborníků na životní prostředí. Jak správně postupovat, jaké jsou nové myšlenky. O tom se dozvíme při naší exkurzi.(Praha)

E 15 Výlet do kanálu může být zajímavým zážitkem

Možná tato pozvánka zní zvláštně, ale nebojte se. V souvislosti s rozvojem měst vyvstala nutnost budovat kanalizace. A následně i čistírny odpadních vod. Na jednu takovou technickou památku, která sloužila až do roku 1997, se půjdeme podívat.(Praha)

E 16 Kap, kap…..žbluňk .

Kape vám kohoutek? Tak za to, že vám vůbec kape může letitá tradice vodárenství v Čechách. První soukromý vodovod v Praze byl již ve 12. století ale další vývoj nebyl vůbec jednoduchý. A jak je to se současným zásobováním pitnou vodou? To se dozvíme při naší exkurzi, při které také uvidíme moderní filtrační stanici tzv. Engelovu „katedrálu“. (Praha)

E 17 Vlny nejsou jenom na vodě.

Vlnami též označujeme přenos informací od dob „morseovky“ přes rozhlas, televizi až po internet. Prohlédneme si budovu Českého rozhlasu a navštívíme nejvyšší stavbu v Praze – Žižkovský vysílač. (Praha)

E 18 Jak se vyráběl papír

Muzeum papíru ve Velkých Losinách je významná kulturní a technická památka. Seznámíme se s historickým vývojem a tradicemi starého papírnického řemesla. Podíváme se i do klasické manufakturní výroby papíru.

E 19 Od Andulky po žížalu hrajeme si s písmenky

Navštívíme originální malou ruční výrobnu papíru a podíváme se do firmy, kde se zpracovává papír průmyslově vyrobený (tisk, foliování, řezání ….) Exkurze se mohou zúčastnit děti od 4. třídy (Lounsko)

E 20 Pohádka o létajícím koberci

Jak vzniká gobelín, jehož technika výroby se nemění téměř 2000 let. Rozluštíte tajemství vzorů, zjistíte k čemu slouží člunek nebo vidlička. Seznámíte se s prací restaurátorů a zjistíte, jak je tato práce výjimečná a odborná.

E 21 Skrblíkův první desetník

Historie vzniku prvních platidel, vývoj papírových banko-vek a s tím vznik jejich padělků. Mnohé z nich jsou velmi zdařilé. Trezory a vše co s tím souvisí. Vše uvidíme v jednom velkém bankovní trezoru. Exkurzi je nutné objednat min. 3 měsíce předem. (Praha)

E 22 Jménem zákona

Historie četnictva, co to je balistika, mechanoskopie … nebo se seznámíte s kriminálními případy, které vzrušily veřejnost. Co to je Interpol, nebo jak bojovat s dopravními nehodami. Součástí prohlídky je i beseda na téma „Mládež a kriminalita“. Nutné objednat nejméně 1 měsíc předem. (Praha)
E 23 Pro, proti, zdržel se hlasování

Prohlídka budov Thunovského a Valdštejnského paláce s průvodcem. Dnes zde sídlí poslanecká sněmovna a senát. Dozvíme se mnoho zajímavého z práce našich poslanců. Odpočineme si v zahradě Valdštejnského paláce, podíváme se, kde se nachází Úřad vlády a procházkou dojdeme na Nové Město, kde se dozvíme něco o Evropské unii se zajímavým interaktivním programem

E 24 Klementinský areál,

patřící mezi nejvýznamnější památky Prahy (rozloha 2 ha), procházel dlouhým stavebním vývojem. Jeho počátky jsou spjaty s příchodem jezuitů. Navštívíme knihovnu, barokní sál, astronomickou věž.

E 25 Prkna, která znamenají svět

Prohlídka interiéru ND od základních kamenů. Výzdoba ND je vrcholnou ukázkou českého umění 19. století. Víte také, že ND je jednou z prvních divadelních budov v Evropě osvětlených elektricky?

E 26 Nejkrásnější je pohled z hřbetu koně

Arabské přísloví. Navštívíme nejstarší hřebčín, založený již roku 1552 a seznámíme se s jedinou rasou koně, která vznikla pro ceremoniální účely panovnických dvorů. Starokladrubský kůň je zapsán v listině UNESCO. Hřebčín navštívil princ Filip, vévoda z Edinburghu, jordánský korunní princ Hassan bin Zalaj bin Abdullah nebo manžel a syn dánské královny. Přijďte se podívat i vy.

E 27Bahenní sopky

To je přírodní rezervace SOOS. V Čechách ojedinělá lokalita, kde se můžeme setkat s vývěry oxidu uhličitého a oxidů síry na zemský povrch. Na své si přijdou také ti, kteří mají rádi pravěk. V expozici „Dějiny Země“ nalezneme velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana a modely prehistorických ještěrů v životní velikosti.

E 28 Jak se sleduje počasí aneb větrná hora

Na Milešovce zahájila svou činnost mete-orologická stanice v roce 1905. Rychlost větru se zde v průměru pohybuje kolem 28 km/hod. a život meteorologů svou osamělostí a vytrvalostí připomíná strážce majáku. Spojte poznání s krásnou procházkou a vyhlídkami po okolí.

E 29 Jak vzniká hračka

Určitě si rádi hrajete a větší děti mají u sebe pro štěstí nějaký plyšový talisman. Podíváme se do továrny, kde se plyšové hračky vyrábějí a expedují do různých zemí

  E 30 Cesta do pravěku

Přeneseme se do doby dávno minulé a prohlédneme si rekonstruo-
vané pravěké a raně středověká obydlí. Na rozdíl od jiných skanzenů v Evropě jsou zde objekty postavené přibližně na půdorysech objevených při výzkumu této archeologické lokality. Jak asi tito lidé žili? Jak uchovávali a zpracovávali obilí? Mnoho otázek, na které dostaneme odpověď.Také uvidíme zkameněliny stromů staré 20 – 280 milionů let. (Lounsko)


   
    
 

E 31 Kdo to vlastně byli ti Keltové,

o kterých se v poslední době stále více mluví? Byl to pouze jeden z mnoha zapomenutých národů zmizelých v propadlišti dějin, nebo jej můžeme řadit vedle antických národů mezi hlavní tvůrce evropské kultury? Zkusíme to zjistit.

        

  E 32 Po stopách Praotce Čecha

Stejně jako Praotec Čech vystoupíme na horu Říp a rozhlédneme se po kraji. Při dobré viditelnosti můžeme vidět až 1/3 našeho území. S minulostí se také seznámíme při návštěvě rotundy sv. Jiří. Vyprávět si budeme pověsti dávných věků a v Roudnici nad L. navštívíme nově otevřené muzeum.

        
 

E 33 A mám to v kapse aneb hrátky s historií

Zahrajeme si na Kelty a zkusíme sekat dřevo keltskou sekerou, zkusíme umlít obilí na kamenném mlýnku. Při hře na středověk si zahrajete na písaře, vyrobíte si vlastní erb, zahrajete si na archeology a poskládáte si nalezený předmět. Nezapomeneme ani na astronomii nebo třicetiletou válku. (Benárky nad Jizerou)Vhodné jako doplnění učiva ZŠ i SŠ.

        
 

E 34 Za císaře pána

Vše o historii Habsburků v českých zemích se dozvíme v nedávno otevřené expozici opraveného zámku, navštívíme unikátní výstavu kočárů a projdeme zámeckým parkem nebo v jezdecké společnosti si budeme povídat o chovu koní (Praha)

        
 

E 35 Po stopách II. světové války (5. třída)

Naší pouť začneme v Lidicích, kde si prohlédneme muzeum a spolu s filmem, který uvidíme jako dokument, si uděláme představu o krutosti doby. V Růžovém sadu, kde je zasazeno přes 22 tisíc růžových keřů dvou set odrůd, si odpočineme. Budeme pokračovat do Prahy a svoje znalosti o II. světové válce si doplníme prohlídkou velice zajímavé expozice s touto tématikou.

        
 

E 36 Po stopách II. světové války (9. třída a SŠ)

Vojenská pevnost v Terezíně se smutně proslavila za poslední světové války. Navštívíme Malou pevnost, která fungovala v letech 1940–1945 jako věznice pražského gestapa. 24. listopadu 1941 vzniká ve městě samotném ghetto. Tento sběrný a průchozí tábor byl určen nejprve pro Židy z tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava, později také z Německa, Rakouska, Nizozemska, Dánska a Slovenska. Nouze o místo, hlad, nemoci a umírání ….. Při cestě do Litoměřic si ukážeme, kde se nacházel Koncentrační tábor Litoměřice – důl Richard. Možná kombinace E34, E37

        
 

E 37 Výprava do podzemních leteckých továren z II. světové války.

Německá letecká firma WFG Breman zde po r.1942 vyráběla části letadel Junkers, Messerschmidt, FA 223. Do konce II. světové války tato továrna pod krycím názvem „Zechstein“, nebyla spojenci obje-vena. Po II. světové válce byl objekt užíván ČSA, v šedesátých letech 20. století byly pro potřeby Varšavské smlouvy v části podzemí vybudovány sklady pohonných hmot schopné pojmout 8 000 000 litrů. Po roce 1968 byla ve městě umístěna část sovětských vojsk. Nedaleko se nachází čedičová Panská skála. Je nejstarší geologickou rezervací v Čechách. Sloupce sahají až do výšky 12 metrů a svým uspořádáním připomínají varhany - tak se také skále mezi lidmi přezdívá.

        
 

E 38 Země středem vesmíru

Že tomu tak není víme. Přesvědčíme se ale jak ze země můžeme pozorovat vesmír kolem nás a blíže se s prací průzkumníků vesmíru seznámíme ve hvězdárně. Tyto informace doplníme v planetáriu. Různý program vhodný pro všechny věkové kategorie (Praha, Teplice, Most)

        
     
 

 Ceník 

Kalkulace na naše výlety jsou vypočítávány přímo od vaší školy podle skutečně ujetých km. Kalkulace je vypočítávaná při 40 platících a na každých 10 dětí poskytujeme 1 pedagoga zdarma. Naše CK na požádání také připojišťuje děti pro případ úrazu. CK je rovněž pojištěna pro případ úpadku u Union poisťovny Bratislava a.s. Ceník výletů a exkurzí vám vypočítáme a obratem zašleme emailem. Výlety a exkurze se dají na přání kombinovat nebo doplňovat.

        
     

Copyright 2010. VESELÝ ŠKOLNÍ AUTOBUS

KONTAKT| DOMŮ

Webdesign & Development by 5Q